Џафери од Украина: И покрај тоа што сум војник, бесен сум на човештвото што дозволи да сме неми сведоци на војна

И покрај тоа што сум војник и покрај свежите сеќавања од војните на Балканот, онемен сум и бесен, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, при средбата...

Џафери: Да веруваме дека секоја препрека ќе ја минуваме брзо исто како што тече и водата која е симбол на овој празник

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери лично и од име на пратениците на припадниците на православната вероисповед, им го честита големиот христијански празник...

Претседателот на Собранието Талат Џафери им го честита Божиќ на католиците и останатите што го чествуваат според Грегоријанскиот календар

– Празниците се посебни денови кои имаат моќ на обединување, на дарување и солидаризирање со блиските, со далечните, со познатите, пријателите и соработниците, кога секој наоѓа...

Џафери во нему познат стил: Се надевам овој пат да нема кривични пријави за биолошки тероризам

Додека трае паузата во законодавниот дом што ја побара заменик координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска, да потсетиме на изјавата што на почетокот на...

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со делегација на Францускиот сенат

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска имаше средба со делегација од Групата за пријателство Франција-Западен Балкан во Францускиот Сенат, предводена од претседателката на Групата, сенаторката, Марта...