Ковачевски – Радев: Низ дијалог до решенија врз европски вредности и достоинство за двата народа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, на која изрази надеж дека со конституирањето на највисоките државни институции по...

Македонија сака решение со Бугарија до крајот на годината, Софија, пак, очекува конкретни резултати од Скопје

Македонските власти остануваат на ставот дека во претстојниот период активно ќе се бара решение за отворените прашања со Бугарија. Софија, пак, порачува дека нејзината позиција кон...

Радев во разговор со Вархеји: Oчекуваме конкретни резултати од дијалогот со С. Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска изразил очекувања на Софија дека дијалогот со Северна Македонија ќе доведе до...