Поранешниот претседател на ДИК Оливер Деркоски стана директор на компанија за бродски транспорт

Поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, е назначен за директор на едно од двете официјални депоа во Македонија за најголемите бродски компании во светот...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против екс-претседателот на ДИК Оливер Деркоски

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против претседателот на Државната изборна комисија во период од...

Во пресрет на изборите во Центар Жупа и Маврово – Ростуше, граѓаните од утре на увид во Избирачкиот список

 Од утре, 19 февруари, почнува јавниот увид во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК во општините Центар Жупа и Маврово – Ростуше каде...

ДИК го измени Упатството: Ќе важат и гласачки ливчиња без печат, доколку е запечатена волјата на гласачот

Државната изборна комисија донесе изменување на Упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња. Во врска со ова, Комисијата дополнително извести и ги задолжи избирачките одбори задолжително...

Антикорупциска: Сѐ уште чекаме одговори од ОЈО за ДУП-от кај Холидеј Ин и за тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на Антикорупциската комисија за иницијативите за кривична одговорност за лицата кои учествувале во донесувањето на Деталниот урбанистички план Ц08 за...