Ковачевски и Петков на Универзитетот во Софија: Ги охрабруваме државните универзитети на комуникација и соработка

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска во Софија, како дел од програмата на официјалната посета на македонската Влада, го...

Ковачевски: Секој има право на одмор во недела и на моменти со семејството

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, денеска го посетија семејството Шишковски со цел да ја запознаат Стефанија,...

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените во оваа компанија, која...

Стопанската комора ќе ја повлече иницијативата за недела неработен ден доставена до Уставниот суд

Стопанската комора на Северна Македонија, на 18 февруари ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд во врска со законското решение за недела неработен ден и дека...

Ковачевски – Фон дер Лајен: ЕК го поздравува дијалогот на премиерите на Бугарија и Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски попладневно имаше телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Премиерот Ковачевски се заблагодари...

Ковачевски: Програмите на Обединетите нации се силна поддршка на нашите политики во зелената енергетска транзиција

Претседателот на  Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше средба со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите Нации (ОН) во Северна Македонија. На средбата...

Уверување за топли радијатори и до 1 часот по полноќ: ЕСМ од денеска го презема управувањето со БЕГ

Откако Владата вчера го одобри текстот на Договорот за деловно-техничка соработка со кој се регулираат меѓусебните права на Производство на топлина Балкан Енерџи (БЕГ) и Електрани...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ треба да научи што е инфлација, таа партија само критикува, а не нуди ниту едно решение

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 телевизија истакна дека Владата ги замрзна цените на основните продукти за да спречи ценовен шок од...

Се надевам во јуни и јули да бидеме на чекор до решавање на отворените прашања со Бугарија, очекува Ковачевски

Ние веќе во Уставот имаме заедници, доколку граѓани коишто имаат свое друго определување, а тоа веќе го побараа, Црногорците, Хрватите и граѓаните кои што се определуваат...

Ковачевски: Успешноста на средбата со премиерот Петков ја гледам во новиот тон и пристап, треба брзо да стигнеме до решение, но никако да избрзуваме

Јас не се врзувам за датуми и кажав дека сум рационален оптимист, што значи работам да се оствари нашата соработка. Имам пристап дека треба брзо да...