Мерко тврди: Во Струга нема дивоградби

Во Струга нема дивоградби, опстојуваше на својот став градоначалникот Рамиз Мерко во вечерашното гостување на Топ Тема. Мерко не отстапува од тврдењето и покрај констатациите во...

Евроамбасадорот Гир со порака на Твитер: Нема место за дивоградби крај Охридското Езеро

Европската Унија (ЕУ) силно ги поддржува активностите за отстранување на дивоградбите во Охридскиот регион. Амбасадорот на ЕУ во земјата, Дејвид Гир на својот Твитер-профил напиша дека...

Владата се пишмани – го повлече Законот за легализација на дивоградбите, ама ќе стокми нов предлог

Владата на Република Македонија на денешната редовна 74-та седница, одржана преку видеоконференциска интернет врска, а врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за...