Османи-Кулеба: Русија да се врати на принципите на ОБСЕ, страдањето на цивилното население е недозволиво

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска за време на посетата на Украина оствари работна средба со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи најсилно...

ОН: Гутереш подготвен да посредува на евентуален мировен самит за Украина, но со согласност на сите страни

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш е подготвен да посредува кога станува збор за одржување мировен самит за Украина, но само со согласност на сите...