(Видео) Радев: Четири години од Договорот во 2017-та, С. Македонија не направи доволно, Албанија не треба да ја чека кон ЕУ

Четири години од потпишувањето на Договорот од 2017 година, Северна Македонија не направила доволно за негово спроведување, но, исто така, не дава и гаранции за негово...

Мицкоски до Радев и владата во Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор со потпис од Заев

Нема да почитуваме договор што би го потпишал Зоран Заев, е пораката што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја испрати до бугарскиот претседател Румен Радев и...

Горан Благоев, кандидат за претседател на Бугарија: Неточно е тврдењето дека нема македонско малцинство во Бугарија

Кандидатот за претседател на Бугарија од Национална унија на десницата – КОД, Горан Благоев во изјава за БНТ, коментирајќи ги односите меѓу Скопје и Софија, вели...

За спречување на инфлација: Аргентина ги замрзна цените на храната за наредните 90 дена

Аргентинската Влада денеска соопшти дека постигнала договор со компаниите од малопродажбата за замрзнување на цените на повеќе од илјада прехранбени продукти и производи за домаќинство во...

Нов круг консултации со Софија до крајот на октомври: Македонија се надева на решение на спорот по изборите во Бугарија

Република Бугарија и Република Северна Македонија до крајот на октомври ќе одржат нов круг на консултации во обид за надминување на спорот и деблокада на евроинтеграцијата...

ЕК: Договорот за управување со границите меѓу ЕУ и С.Македонија е блокиран поради бугарското непризнавање на македонскиот јазик

Од Европската Комисија за МИА потврдија дека договорот за управување со границите помеѓу ЕУ и Северна Македонија останува блокиран од страна на Бугарија затоа што оваа...