Вимблдон: Мареј се справи и со Фоњини, Коњух ја исфрли Цибулкова

Британецот се пласира во осминафинале по триумфот над жилавиот Италијанец со 6:2, 4:6, 6:1, 7:5 и негов нареден ривал ќе биде Беноа Пер од Франција. Меѓу 16. и Надал, Чилиќ од повисоко рангираните тенисери. Ана Кохуњ го забележа резултатот на денот во Лондон. Хрватската во третото коло ја елиминира словачката тенисерка и закажа дуел со Венис Вилијамс

Која е Доминка Цибулкова, словачката „џебна ракета“

Словачката тенисерка викендот триумфира на завршниот ВТА Мастерс во Сингапур по победата во финалето против Анџелик Кербер. Во сезоната ќе финишира како шести светски рекет што ветува уште подобри резултати во 2017 година