Трамп носел доверливи документи од Белата куќа во својата вила на Флорида

Доверливи документи од Белата куќа, спакувани во 15 кутии, се пронајдени во викендичката на поранешниот претседател Доналд Трамп во Мар-а-Лаго во американската држава Флорида, соопшти Националниот...

Бајден со обвинување за Трамп: Ти си закана за американската демократија

Претседателот на САД, Џо Бајден го обвини неговиот претходник Доналд Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија во говор на годишнината од смртоносниот напад врз...

Бајден: Ако Трамп се кандидира за претседател во 2024 година, ќе бидам уште помотивиран за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден (79) во синоќешното интервју на „Еј-Би-Си“ рече дека ќе биде уште порешителен да се кандидира за втор мандат, доколку и Доналд Трамп...

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска има избори во САД

Доналд Трамп има огромна предност пред останатите републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи...

Трамп до Бајден: Повлекувањето од Кабул е најголемото понижување во меѓународната политика

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го критикуваше претседателот Џо Бајден за начинот на кој американските сили се повлекуваат од Авганистан, нарекувајќи ја целата акција „најголемо понижување...