Претрес во струмичко, приведен жител на Муртино за производство на дрога

Струмичката полиција приведе 46-годишен жител на Муртино откако претходно во близина на место викано „Герено“ во атарот на селото откри импровизирано место за одгледување на марихуана. Притоа биле пронајдени 62 саксии засадени...

Криминали како од филм – Кои се причините за апсењето на црногорската судијка Меденица

Екс-претседателката на црногорскиот Врховен суд, Весна Меденица, беше уапсена поради злоупотреба на службената должност откако беа објавени транскрипти на нејзиниот син во кои се вели дека...

Притвор за двајцата осомничени за трговија со психотропни супстанции запленета вчера на Скопскиот аеродром

Притвор и куќен притвор од 30 дена добија двајцата уапсени на Скопскиот аеродром осомничени за трговија со прекурсори. Двете лица кои во текот на вчерашниот ден...

(ВИДЕО) Запленета над 1 тон материја за производство на дрога – амфетамин и екстази, вредна над 50 милиони евра

Станува збор за супстанца – прекурзор „1 Phenyl – 2 Propanone“ што според член 3 од Законот за прекурзори спаѓа во прва категорија, согласно ратификуваните меѓународни...