ДУИ: Признавањето на автокефалноста на МПЦ е важно за стабилноста и на целиот регион

„Демократската Унија за интеграција им честита на сите верници од православна вероисповед во Северна Македонија за признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Синдикатот под жесток притисок да го прифати зголемувањето од 10 отсто во образованието

По двонеделниот штрајк кој предизвика различни коментари во јавноста, синдикатот на образованието се најде под жесток притисок да ги прифати понуденото 10 отсто зголемување на платите...

Села: Се соочуваме со вистински масакр во судството, десетици судии и обвинители се под тотална контрола на ДУИ

Седум години од кога беа објавени првите „бомби” од СДСМ, не видовме речиси никакви пресуди во случаи на корупција и криминал на високо ниво, изјави претседателот...

ДУИ: Двојното зголемување на минималната плата е вистинскиот пат за повисок животен стандард

Демократската унија за интеграција го поздравува постигнатиот договор меѓу Сојузот на Синдикати на Северна Македонија и работодавачите за зголемување на минималната плата од 15.140 денари на...

СДСМ за видеото на Ахмети: Не коментираме политички маркетинг, граѓаните ги знаат нашите вредности

Не гледаме потреба СДСМ да коментира политички маркетинг на било која партија, граѓаните многу добро знаат кои се нашите политики, нашите заложби, вредности, врз основа на...

ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Ахмети за промена на стратегијата кон двете најголеми партии му одговори критички за неговите постапки

– Секогаш кога Али Ахмети сака да се допадне на меѓународната заедница во неговите средби се откажува од Косово, и ја фали иницијативата на Србија Отворен...

(ВИДЕО) Лидерот на ДУИ Али Ахмети преку објава на Фејсбук најави нова стратегија на дејствување со партиите со кои коалицира

Години континуирани напори на различни актери да и наштетат на ДУИ, како и да го искористат за остварување на целите за нивните секојдневни партиски политики, напиша...