Русија испрати падобранци во Казахстан, ескалираа судирите меѓу армијата и демонстрантите во Алмати, има и жртви

„Војската пристигна на плоштадот и почна да ги чисти немирите. Во тек е интензивно пукање“, наведува ТАСС. Во судирите има жртви, а казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев...