„Војската пристигна на плоштадот и почна да ги чисти немирите. Во тек е интензивно пукање“, наведува ТАСС. Во судирите има жртви, а казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев воведе двонеделна вонредна состојба низ целата земја и ја распушти владата.

Руските Воздухопловно-космички сили и транспортната авијација испратија припадници на Воздухопловните сили во Казахстан, како дел од мировните сили на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), соопшти денеска Секретаријатот на таа организација.

„Руските воени единици на Воздухопловните сили се приклучија на колективните мировни сили на ОДКБ“, се вели во соопштението на Секретаријатот, пренесува руската агенција ТАСС.

Членки на ОДКБ се Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан, а Србија и Авганистан имаат статус на набљудувач.

Протестите поради високите цени на горивото избија на 2 јануари во регионот Мангистау во југозападен Казахстан, а два дена подоцна протести го зафатија Алмати, југоисточниот дел на земјата и други градови.

Во судирите има жртви, а казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев воведе двонеделна вонредна состојба низ целата земја и ја распушти владата.

Неколку оклопни транспортери и десетици војници утрово маршираа до главниот плоштад во Алмати, најголемиот град во Казахстан, каде стотици луѓе протестираат против владата веќе три дена.

Како што пренесуваат странските агенции, истрели се слушале додека војниците се приближувале до толпата.

И руската агенција ТАСС јави за интензивно пукање меѓу војската и вооружени лица на плоштадот пред седиштето на градоначалникот во Алмати.

„Војската пристигна на плоштадот и почна да ги чисти немирите. Во тек е интензивно пукање“, наведува ТАСС.

Исто така, беше објавено дека Секретаријатот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) добил барање од Казахстан за помош, а прес-секретарот на таа организација рече дека оваа ситуација се гледа како на упад на вооружени банди подготвени во странство.

Според ОДКБ, Казахстан одржал консултации со членовите на Советот за безбедност на ОДКБ, при што е договорено членките на ОДКБ да испратат воена помош во Казахстан, поради што ќе бидат испратени мировници за стабилизирање и нормализирање на ситуацијата.