Промовирана италијанско-македонска стопанска комора: Проектот АПИ НОРДЕС ќе биде мост меѓу двете земји

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, кој ја предводи делегацијата во која е...

Пазарните инспектори од денеска контролираат има ли манипулација при зголемување на цените

Во моментот цените слободно се формираат, но имаме надлежност да провериме дали новите цени се евидентираат согласно Правилникот или има отстапувања, велат од Државниот пазарен инспекторат....

Битиќи: Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи....

Битиќи: Минимална плата од 18.000 денари и поддршка за компаниите, ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочи законите

Само со усогласување, според проекциите, минималната плата до 2026 година ќе изнесува 22.000 денари. Потпретседателот на СДСМ Фатимир Битиќи го поздрави вчерашниот успех на сите социјални...

Битиќи: Минималната плата ќе расте, следува и сет мерки за заштита на стандардот на граѓаните

Минималната плата ќе биде 18.000 денари и тоа ќе се случи, штом се постигне договор меѓу Владата, синдикатите и работодавците. Енергетската криза, економската криза и политичките...

Шесте сета мерки даваат резултати: Економијата закрепнува, предизвик е енергетската криза

По речиси две години од почетокот на пандемијата на ковид-19, економијата во земјава полека закрепнува. Шестте пакети мерки кои беа донесени како поддршка за стопанството и...

Битиќи: Комисиите со Бугарија се важни, клучно е железничката инфраструктура да профункционира поскоро

Комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка, оценува вицепремиерот за економски прашања...

Битиќи – Лозано Гарсија: Политичките односи меѓу С. Македонија и Шпанија на одлично ниво, има потенцијал за развивање на економската соработка

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија во земјава, Хозе Луис Лозано Гарсија на денешната средба изразија подготвеност за продолжување на меѓусебните контакти,...