Рекорд на Вимблдон: Вердаско без гренслем пауза од 2002 година

Шпанскиот тениски ветеран го бележи 66. настап на турнирите од големата четворка во кариерата. Моментно се наоѓа на 70. место на АТП ранг листата и нема пропуштено учество во Мелбурн, во Париз, во Лондон и во Њујорк од 2002 година. Водечки во оваа статистичка категорија досега беше Роџер Федерер

Ролан Гарос: Триумф на Мареј, јубилеј на Монфис, Звер(ев) скротен

Британецот во четири сета го порази Андреј Кузнецов, Французинот против Браун ја забележа 400 победа во кариерата на на АТП турот, а освојувачот на Мастерсот во Рим елиминиран од шпанскиот ветеран Фернандо Вердаско