Најголем скок по најголемиот пад: Македонија е 76. на ФИФА листата

„Црвено-жолтите“ притоа се нотирани како национален тим со најголем напредок во изминатите 12 месеци по падот на 162 позиција лани во декември што значи скок за 86 скалила. Во топ 10 без никакви промени. Лидер е Германија (1.602 бода) пред Бразил (1.483) и Португалија (1.358)

ФИФА листа: Германија се врати на врвот, Македонија на 133. место

Смената на лидерската позиција на јулското рангирање на Светската фудбалска асоцијација дојде како последица на крајниот исход на Куп на конфедерации во Русија. „Панцерите“ во финалето го совладаа Чиле со 1:0. „Црвено-жолтите“ скокна за две места, бодови донесе ремито (0:0) со Турција во пријателскиот меч во Скопје