Ратификација на членството на Финска во НАТО

„Добредојдовте во НАТО“: Парламентот на Турција го ратификуваше членството на Финска

Турскиот парламент во четвртокот ја ратификуваше апликацијата на Финска за влез во НАТО, отстранувајќи ја последната пречка на патот на долго одложуваниот пристап на оваа нордиска...

Унгарски парламент фото/ Еуроњус

НАТО: Унгарскиот парламент го ратификуваше членството на Финска, приемот на Шведска „лебди во воздух“

Додека унгарскиот премиер Виктор Орбан долго време ја сигнализираше поддршката на неговата земја за проширувањето на НАТО, неговата влада тврди дека шведските и финските политичари кажале...

„Возот за членство во НАТО се движи“, лидерите на Унгарија и Финска се во Турција на разговори со Ердоган

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан  е во Турција на разговори со претседателот Реџеп Таип Ердоган. Неговата посета доаѓа истиот ден кога и финскиот претседател Саули Ниинисто...

Стенстром: Турција призна дека Шведска и Финска презедоа конкретни чекори околу договорот за членство во НАТО

Турција денеска во Брисел потври дека Шведска и Финска презеле конкретни чекори на барањата на Анкара во однос на исполнувањето на условите за пристапување во Алијансата...

Кристерсон ја поздрави најавата за скоро продолжување на преговорите меѓу Турција, Шведска и Финска за прием во НАТО

Шведскиот премиер Улф Кристерсон ја поздрави изјавата на турскиот министер за надворешни работи Мевлуд Чавушоглу за „скоро продолжување на преговорите“ меѓу Турција, Шведска и Финска за...