Предлог законот за амнестија ќе биде поднесен до крајот на неделава

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер...

Мекалистер и Флекенштајн: Сите да се фокусираат на евроинтеграциите

Процесот на уставните измени, помирувањето и имплементација на реформските активности утврдени со Планот 18 биле тема на денешната срердба во Скопје на претседателот на Комитетот за надворешни...

Кукан-Флекенштајн: Не размислуваме за план Б-очекуваме позитивен исход

Европарламентарците Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан денеска во Скопје им порачаа на граѓаните да кажат „да“ на претстојниот референдум, нагласувајќи оти од тоа зависи европската интеграција...

Европарламентарната тројка доаѓа во Македонија

Европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан денеска доаѓаат во Скопје, каде утре ќе учествуваат на 13. Конференција на Парламентарните комисии за европски прашања/интеграции на државите опфатени во процесот за стабилизација и асоцијација од ЈИЕ