„Олимпико“ потона во емоции и солзи: Тоти и Рома си кажаа збогум

Капитенот на „волчицата“ имаше спектакуларна разделба со клубот и навивачите. Од претседателот Џејмс Палота доби врамен дрес со златна бројка 10 на грбот, наследникот со капитенската лента Даниеле де Роси му подари сувенир со изгравирани потписи на сите клупски колеги, а од публиката овации, аплаузи, песна и скандирање на неговото име што вечно ќе ги памети

Пандев во емотивен меч во недела: Тоти се повлекува против Џенова

Дебито за сениорскиот тим го забележа во сезоната 1992/93 во мандат на Вујадин Бошков на клупата. Заигра како 16 годишно момче во триумфот на Рома на гостувањето кај Бреша со 2:0. Првенецот, пак, го постигна во ремито (1:1) против Фоџа во 1994 година. Во изминатите 25 сезони настапи во 785 натпревари во кои прослави 307 погодоци

Фудбал: Рома нуди шестгодишен договор за Тоти како спортски директор

Италијанската фудбалска легенда има 40 години и дел е од составот на Спалети, но сè не се изјаснил дали ќе продолжи да игра и во наредната сезона. На 16 годишна возраст дебитира за римјаните под водство на Вујадин Бошков