Единствената земја со нуклеарно оружје во ЕУ, Франција успешно тестира ракета

Франција во средата успешно тестираше модернизирана верзија на својата балистичка ракета со среден дострел АСМПА, кој може да носи нуклеарно полнење, соопшти во четвртокот француското Министерство...