Мото ГП за ГН на Франција: Роси му подари радост на Вињалес во Ле Ман

Шпанскиот возач на Јамаха до третата победа во сезоната дојде во, буквално, завршниот круг, поточно, по киксот на Италијанецот во последниот свиок што го чинеше излетување од патеката и останување без пласман