Лидерите на Г-7 в недела ќе имаат видео-конференција со Зеленски

Лидерите на групата Г-7 во недела ќе одржат видео-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави портпаролката на германската влада. „Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе ја одржи третата...

Г7 со предупредување до Русија: „Последиците ќе бидат тешки“ во случај на напад на Украина

Шефовите на дипломатиите на групата седум најразвиени демократии (Г7) денеска ја предупреди Русија за „тешките последици“ доколку претседателот Владимир Путин ја напaдне Украина, се наведува во...