Премиерлига: Арсенал го слави Лаказет, Бери го урна рекордот на Гигс

Со двата гола на францускиот напаѓач, „топчиите“ ја совладаа екипата на ВБА со 2:0 и се вратија во чекор со водечките на табелата. Ветеранот кај гостите од Бирмингам, пак, го одигра 633 меч што го прави фудбалер со најмногу настапи во елитната англиска конкуренција