Мото ГП: Маркез со трета победа во Арагон, вкупно 34 во кариерата

Возачот на Хонда покажа неверојатна упорност во трката на домашен терен. На 15 круга излета од патеката и падна на четвртото место, но наскоро по кикот го претекна Валентино Роси за избивање на второто место, а со трпелив однос во завршницата го мина и Андреа Довициозо за враќање во улога на предводник на трката што не дозволи повеќе да му биде одземена