Формула 1: Ферари ликува, Мерцедес со истрага за грешките во Мелбурн

Директорот на Мерцедес, Тото Волф ќе бара одговори за лоцирање на „најслаба клупска алка“ во трката за ГН на Австралија, прва трка од шампионатот во новата сезона, и за причините што го чинеа Луис Хамилтон да ја загуби водечката позиција на „Мелбурн парк“

Формула 1: Првата пол-позиција во сезоната за Луис Хамилтон

Трикратниот светски првак по шести пат во низа ќе стартува од врвот на колоната на патеката „Алберт парк“ во Мелбурн по најбрзиот круг (1:22,188 минути) што го извозе во квалификациите. Од првиот ред, покрај него, ќе тргне и ривалот Себастијан Фетел