Формула 1: Француското гранпри се враќа во календарот во 2018 година

Трката ќе се вози на „Пол Рикар“ во близина на Марсеј, патека што последен пат беше домаќин во 1990 година. Последен што триумфира за ГН на Франција беше Фелипе Маса. Михаел Шумахер е рекордер со осум триумфи