Помпео: На 231. роденден на Стејт департментот „ја пречекавме Северна Македонија во НАТО“

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео на одбележувањето на 231. годишнина од формирањето на Стејт департментот синоќа ги истакна успесите на американската дипломатија во изминатата година,...

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливост кон различните

Македонскиот претседател со видео-порака по повод геноцидот во Сребреница, каде пред 25 години над 8.000 луѓе, претежно мажи и деца беа систематски убиени, само поради тоа што беа Бошњаци. Тоа, нагласи Пендаровски, без дилема е еден од најмрачните настани во модерната европска историја за кој не постои никакво рационално оправдување

17 години од масакрот кај Карпалак

Со положување цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак и во комплексот „Карпалак“ во Прилеп денеска ќе бидат одбележат 17 години од загинувањето на 10 – те...

„Зборува Скопје“ – недела за одбележување на 55 години од земјотресот

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје неделава ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Почетокот на манифестацијата денеска ќе биде...