Дејвис купот е историја: ИТФ гласаше за тениско СП од 2019 година

Две третини од делегатите на Годишното Собрание на Интернационалната Тениска Федерација се изјаснија позитивно по новиот проект. Завршниот турнир е планиран од 18 до 24 ноември во Мадрид или во Лил и во него ќе учествуваат 18 селекции.

Промени во најава од ИТФ: Светски тениски куп наместо Дејвис куп

Тениските авторитети со желба за воведување турнирски мундијал по урнек на фудбалот, на кошарката, на ракометот, на одбојката, на ватерполото. И тоа на сметка на натпреварување што со 118 години зад себе е едно од најстарите спортски настани во светот. Новиот проект ќе биде ставен на гласање пред 147. членки на годишното Собрание на Интернационалната Тениска Федерација што е закажано за четврток (16 август) во Орландо, САД