Шкотска остана без селектор: Гордон Страхан поднесе оставка

Поранешниот фудбалер на Данди, на Абердин, на Манчестер јунајтед, на Лидс и на Ковентри го презеде кормилото во 2013 година, а се повлекува по неуспехот во квалификациите за СП 2018 во Русија во кои не успеа со националниот тим ниту до бараж преку групата Ф