Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен акт против 18-годишник за обљуба на 12-годишна полусестра

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 18-годишен жител на селото Сенокос, општина Врапчиште, кој се товари дека сторил кривично дело...

Во Гостивар и Дебар ќе се трча и втор круг

Во двете општини, во кои лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, синоќа прогласи победа во првиот круг, кандидатите на коалицијата Алијанса-Алтернатива се многу блиску до...

Дуи изборната кампања ја почна со митинг во Гостивар- претставен кандидатот за градоначалник Невзат Бејта

Дуи предизборната кампања ја почна со митинг во Гостивар, каде доскорешен  градоначалник беше Арбен Таравари од политичкиот опонент Алијанса на Албанците. На собирот беа претставени кандидатите...

Пратеникот Фадиљ Зендели од Беса, кандидат за градоначалник Гостивар

 Актуелниот пратеник и потпретседател на политичката партија „Движење Беса“ ќе биде кандидат за градоначалник на општина Гостивар. Тој беше единствен предлог на основачкото собрание на гостиварскиот...

Заразенa со ковид-19 избегала низ прозорец од гостиварската болница, но набргу е вратена

Случката за НоваТВ ја потврдија од СВР Тетово и најавија официјална информација за случајот.   Пациентка заразена со ковид-19 избегала преку прозорец од болницата во Гостивар, каде...

(Обновено) ШОК ВО ВРАПЧИШТЕ: Наместо телото на починатата мајка, добиле тело од непознат маж

Наместо телото на починатата мајка, семејство од Врапчиште добило тело од непознат маж, јави Телевизијата 21. Семејството на починатата жена од Врапчиште ова го утврдило откако...