Приватните автобуси се враќаат на улица, објавен јавен повик за 16 линии

Договорот помеѓу градоначалничката Данела Арсовска и приватните превозници денеска добива своја конкретна завршница со која скопјани од наредниот месец би требало да имаат понормален градски превоз...

Град Скопје: Ќе распишеме нов повик, но „Слобода Превоз“ и „Макекспрес“ не може да учествуваат

Градот Скопје ќе распише нов повик за вклучување на приватните превозници во јавниот превоз во главниот град, соопштија попладнево. „Јавниот повик ќе ги содржи условите за...

Од протестот на МКЦ

МКЦ може да биде самоодржлив само ако стане јавна куќа или обложувалница

Пишува: АНА ВАСИЛЕВСКА Имено, во Амстердам дошла десница на власт и градоначалникот донел одлука театрите да работат пазарно. Директорот на еден од покултните театри во градот, ...

Уредниците на МКЦ до Арсовска: Престанете со мобинг и отворете фер конкурс за директор на институцијата

Програмските уредници на Младинскиот културен центар, денеска излегоа на прес конференција, по обвинувањата што кон нив и кон инстутуцијата за наводни нерегуларности, ги упати градоначалничката на...

Ана Василевска

Ќе го најде ли браварот-детектив клучот на срцето на МКЦ или Арсовска ќе инсталира салунска унгарска врата?

Пишува: АНА ВАСИЛЕВСКА Стотици граѓани од неколку генерации се собраа во неделата на музичко протестен хепенинг пред платото на Младинскиот културен центар да изразат незадоволство од...

(ВИДЕО) Интервју со Пенов: Општините останаа без капитални инвестиции и ги зголемуваат долговите

Министерот за Локална самоуправа Ристо Пенов сублимирајќи ги ефектите во работата на општините во 2022 година, во интервју за Фронтлајн, констатира дека изминатата година немало капитални...

Данела Арсовска

Данела не се скара уште сама со себе, продолжува самоволието на градската шерифка

Тоа долно, примитивно и автократно однесување кое досега го гледаме од пресметаните потези на унгарската конзулка Арсовска, потсетува на хибридна комбинација од политиките на режимскиот простаклук,...

Градската мајка, маќеа за културата, тројно помал буџет од годината во пандемија

По сообраќајот, Данела Арсовска ја парализира и културата Пишува: Ана Василевска Библиотеката „Браќа Миладиновци“ се најде на врвот на листата за остварување на локалниот интерес во...