СДСМ: ДКСК да постапи по грубата партизација на работата на градоначалниците од страна на Мицкоски

Секојдневно Христијан Мицкоски се појавува на настани во општините каде се продолжуваат проекти на претходните градоначалници. Наместо пред граѓаните, градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ своите проекти...

СДСМ: Градоначалниците на Мицкоски уште во првите денови го покажаа режимското лице, во ВМРО-ДПМНЕ едно зборуваат, друго прават

Уште во првите денови од мандатот, градоначалниците на Мицкоски го покажаа своето вистинско режимско лице, се вели во соопштението на СДСМ што следуваше непосредно по прес-конференцијата...

Антоновска: Наместо да напредуваме во поглед на родовата застапеност и балансираност на листите за кандидати, ние назадуваме

Во изминатите 16 години, улогата на градоначалничка на општина била доделена вкупно 15 пати, а истата ја имале 13 жени. Улогата на градоначалник, од друга страна,...

На местата на избраните градоначалници: Собранието од денеска со шест нови пратеници

Собранието денеска на пленарна седница треба да верификува мандати на шест нови пратеници, откако неколкумина народни избраници станаа градоначалници на локалните избори што завршија во неделата....

Дел од ветувањата во трката по гласови за мандати: Бесплатен јавен превоз, дигитализација, развој на етно и селски туризам

Партиите и кандидатите за градоначалници, на неполна недела до изборите, ги продолжуваат со активности во обид да ги освојат срцата и гласовите на граѓаните. Меѓу предизборните...

Локални избори 2021: Реконструкции на патишта, водоводни и канализациски системи, транспаретност се дел од ветувањата за граѓаните

Реконструкции на локални патишта, водоводни и канализациски системи, транспаретност и соработка со граѓаните и реализација на проекти со кои ќе се подобри животот, се дел од...

Независни кандидати на локални избори: Најмногу во 2005 година – 25 отсто, најмалку во 1996 година – 7,5 отсто, на претстојните – 8,75 проценти

Од вкупно 297 кандидати за градоначалник на претстојните локални избори на 17 октомври, независни се 26 или 8,75 проценти. Ова е помалку во споредба со последните...

Пет кандидати за градоначалници за Гевгелија

До Општинската изборна комисија Гевгелија доставени се пет кандидатури за градоначалници. Во законскиот рок за пријавување кандидатури за претстојните локални избори доставени се пет пријави за...