Одбојкарска Лига Европа: Македонија на Фајналфор во Данска

„Црвено-црните“, пред малку во Тирана, ја поразија Шведска со максимални 3:0 (по сетови: 25:16, 25:22, 32:30) и уште во воведното коло на вториот турнир во групата А се потврдија како учесници на завршниот турнир во натпреварувањето

Ракомет, ЛШ: ЖРК Вардар како првопласиран во четврт-финале

„Црвено-црните“ девојки ја оправдаа фаворитската улога против Тирингер во Скопје. Славеа со 36:26 и се вратија на лидерската позиција на табелата благодарение и победата на Будуќност против Ференцварош во Будимпешта со 24:23