Бугарското обвинителство поведе предистражна постапка за смртна закана кон Пендиков

Софиското окружно обвинителство покрена предистражна постапка за смртна закана упатена кон претепаниот Христијан Пендиков во Охрид, изјави за БГНЕС портпаролката на главниот обвинител Сијка Милева. Христијан...

Бугарскиот шеф на дипломатијата Милков побара солидарност од ЕУ за Пендиков

Бугарија побара од земјите-членки на Европската Унија да изразат солидарност со Софија во врска со тензиите со Северна Македонија и наводниот притисок врз бугарската заедница. Министерот...

Пендиков е опериран, неговата состојба е стабилна, соопшти бугарската Воено-медицинска академија

На бугарската Воено-медицинска академија денес беше извршена операција на Христијан Пендиков за стабилизирање на долната вилица, јави БГНЕС. Интервенцијата ја извршил тим специјалисти од одделот „Орална...

Секретарот на бугарскиот клуб со Мицкоски и Николоски. Бугарија била спасот за вмровските деца од УМС, вели Чилиманов

ВМРО-ДПМНЕ, никако да се ослободи од „бугарските опашки“ на нивните членови. Последно во низата е натепаниот секретар на бугарскиот клуб Цар Борис Трети од Охрид, Христијан...