Ангеловска-Бежоска за ХТВ: Очекуваме забрзување на инфлацијата како последица на војната во Украина

Македонската економија нема да остане имуна и секако ќе ги почувствува последиците од руско-украинската криза. Очекуваме забавување на економскиот раст, како и забрзување на инфлацијата, посочи...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ треба да научи што е инфлација, таа партија само критикува, а не нуди ниту едно решение

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 телевизија истакна дека Владата ги замрзна цените на основните продукти за да спречи ценовен шок од...

Заев на Самитот на „Економист“: Спроведуваме политики кои обезбедија стабилност и раст и во услови на ковид и ја коригираа прогнозата на Светска банка за растот на БДП

Во последно време Европа, а и целиот свет ги зафаќа страв од инфлација, којашто е резултат на структурни и слични поместувања во пост-ковид периодот, но и...