За (не)доверба на Владата ќе се гласа на 11.11 во 11 часот: На чија страна се адутите за мнозинство во Собранието?

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него стигна иницијативата со...

Мицкоски: Оставката на Заев ја чекаме утре до 14.30 часот, потоа ќе поднесеме иницијатива за гласање недоверба на Владата

Утре, најдоцна до 14.30 часот, во Собранието ќе биде поднесена иницијативата за гласање недоверба на Владата, соопшти денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски. Пред средбата со...

Пинг-понг: ВМРО-ДПМНЕ пак поднесе интерпелација за Џафери и пак без „Северна“

Продолжува пинг-понгот на релација собранискиот спикер – ВМРО-ДПМНЕ. Талат Џафери веќе врати едно барање за интерпелација од опозициската партија, со образложение, според член 136 од Деловникот,...

Заев: Државата е душмански ограбена

Претседателот на Владата Зоран Заев на денешната седница за доверба на Владата го поздрави враќањето на опозицијата во работата на Парламентот и, како што кажа, тоа...