Маричиќ: Инвестираме за сигурна енергетска иднина, но потребна е и енергетска одговорност од секој од нас

Заменик на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ во своја објава на Фејсбук дава свој осврт за инвестициите за сигурна енергетска иднина по повод...

Битиќи – Лематрие: Вложувањето во истражување и развој е влог во идниот раст и развој

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска во Брисел оствари средба со директорот на Директоратот за истражување, технолошки развој...

Симнувањето на Македонија од листата на даночни раеви – позитивен сигнал за домашните и странски инвеститори

Оценката на Брисел дека Македонија ги спровела потребните чекори и ги исполнила критериумите за бришење од т.н „црна листа“ на даночни раеви, е добра вест за...

Шаќири: Заедно со Владата успеавме да го мотивираме наставниот кадар со повисоки плати

Наставниот кадар е многу важен елемент, а 2022 година не беше лесен период, оцени министерот за образование Јетон Шаќири на годишната конференција „Година за нови можности“....

Бесими: Фискалната консолидација дава резулати во намалување на буџетскиот дефицит и јавниот долг

Владата на Република Северна Македонија спроведува здрави политики кои дадоа соодветен одговор на кризата и поставуваат основа за натамошен долгорочен развој. Водиме претпазлива фискална политика, која...

Ковачевски: Изградбата на новиот далекувод во Овчеполието – реализирање на ветените проекти и во услови на енергетска криза

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Овче Поле присуствуваше на започнувањето на изградбата на 110 kV далекувод ТС Велес-ТС Овче Поле, соопшти владиниот прес сервис. Со овој...

Ковачевски за МИА: 800 милиони евра капитални инвестиции за подобри услови за развој на компаниите и бизнисот во 2023

Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за МИА рече дека се предвидени 800 милиони евра за капитални инвестиции. Премиерот  Ковачевски подвлече дека реализацијата на капиталните расходи во...

(ВИДЕО/ФОТО ГАЛЕРИЈА) Посетата на македонскиот премиер – ударна вест во Абу Даби

Насловните страници на највлијателните медиуми во Обединетите Арапски Емирати, како и значителен дел од ударните вести на телевизиските станици во Абу Даби, синоќа беа преплавени со...

Мизо: Следи тешка година за автомобилската индустрија, компании најавија затворање на производството

Нова методологија на ТИРЗ за поттикнување на инвестиции. Кризата во Украина веќе се чувствува во автомобилската индустрија, а најпознатите автомобилски брендови веќе најавија затворање на своите...