Трета заедничка вежба: Иран, Русија и Кина почнаа поморски маневри на северот на Индиски Океан

Иран, Русија и Кина денеска почнаа заеднички поморски вежби во Индискиот Океан чија цел е зголемување на поморската безбедност. Иранската државна телевизија наведува дека во вежбите...

Силен земјотрес регистриран во Иран

Во јужниот дел на Иран денеска е регистриран земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот беше на 47 километри југозападно од...

Во Иран не работат бензинските пумпи, клучот е кај хакерите или во Министерството за нафта

Бензинските пумпи во Иран не работат поради „хакерски напад”, соопшти денеска највисокото безбедносно тело во земјата, јави ДПА. „Врховниот совет за национална безбедност потврди дека станува...

Израелскиот премиер оцени дека Иран ги минал сите црвени линии во однос на нуклеарната програма

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска изјави дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја преминал недозволената граница и потенцираше дека Израел нема...