Македонскиот јазик може да го изучуваат сите студенти на универзитетот во Истанбул

Со заложби на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од следната академска година, македонскиот јазик ќе...

Нема македонски државјани меѓу повредените во експлозијата на бродот во Истанбул

Нема македонски државјани меѓу повредените во експлозијата на бродот во Истанбул, изјавија од Министерството за надворешни работи со напомена дека го следат овој случај и доколку...

84% од населението на Истанбул е вакцинирано против Ковид-19, објави градскиот гувернер Али Јерликаја

Речиси 84 проценти од населението во Истанбул веќе се вакцинирани против Ковид-19, објави денеска на Твитер гувернерот на турската метропола Али Јерликаја, пишува весникот „Милиет“. До...

Екстрадиција во сабота: Македонецот Бобан Томовски приведен во Истанбул

Турската полиција денеска на истанбулскиот меѓународен аеродром „Сабиха Ѓокчен“ го приведе македонскиот државјанин Бобан Томовски и се очекува в сабота тој да биде екстрадиран во земјава,...