Подготвен за напад на Вимблдон: Ѓоковиќ го освои турнирот во Истбурн

Српскиот тениски ас во финалето го совлада Французинот Гаел Монфис со 6:3, 6:4 за само втора титула во 2017 година по премиерната во Доха во јануари и вкупно 68 во кариерата, но и одлична лична најава пред почетокот на третиот гренслем во сезоната