Отпадна од трка за претседател: Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи

Либиската изборна комисија ја отфрли кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, син на поранешниот шеф на државата Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори што се закажани на...

Како прав татко: Дутерте нема да биде противкандидат на ќерка му на претседателските избори на Филипини

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска ќе поднесе кандидатура за изборите следната година, изјави денеска неговиот портпарол, но тој нема да се натпреварува со својата ќерка која...

Кирил Петков најави нов пристап и подобри односи со Северна Македонија

Кирил Петков, копретседател на коалицијата „Промената продолжува“ која победи на парламентарните избори во Бугарија, во интервју за БНТ коментира дека неговата партија има категоричен став за...

Парламентарни и претседателски избори во Бугарија, рекорден број кандидати за претседател и потпретседател на државата

По се изгледа дека претседателот на Бугарија нема да биде избран во првиот круг, туку тоа ќе се случи на 21 ноември кога треба да се одржи вториот...

Ставови на власта и опозицијата: СДСМ тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно, ВМРО-ДПМНЕ сака избори

Непроменети остануваат ставовите на власта и на опозицијата во врска со предвремени парламентарни избори. Власта тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека на земјава не...

Стејт департмент: Ги следиме случувањата во Северна Македонија, соработката со Владата продолжува

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Северна Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на...