Ѓорческа во поход на Ју-Ес опен: По Дејвис вечерва против Јана Фет

Мечот со хрватската тенисерка е закажан за 20 часот, но почетокот ќе зависи од времетраењето на претходните дуели на теренот на кои ќе играат. Подобрата во квалификациското финале ќе игра со победничката од пресметката меѓу Даниеле Лао од САД (236. на ВТА листата) и Швајцарката Кони Перин (148. на ВТА листата).