Заев, Јанша и Вархеји: Нема друга опција освен европски Западен Балкан, С. Македонија и Албанија треба да ги почнат преговорите

Премиерот Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, имаше средба со премиерот на Република Словенија Јанез Јанша, во функција на...

ЕУ се огради од изјавите на Јанша за Иран

Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, денеска јасно се огради од изјавите на словенечкиот премиер Јанез Јанша, преку кои тој изрази поддршка за опозиционерска иранска група,...