Парите од набавката за која е осомничен Зеќири завршиле во хрватската фирма, вели Русковска

Парите од набавката за која Обвинителството го гони поранешниот генерален секретар во Владата, Мухамед Зеќири, биле префрлени на сметките на фирмата во Хрватска, вели основната јавна...

Стапува на сила новиот Закон за ЈО: Јовески уверува за завршница на предметите на СЈО

Државниот јавен обвинител порачува дека Јавното Обвинителство е подготвено за имплементација на новите одредби од Законот, за преземање на предметите од поранешното Специјално Јавно Обвинителство (СЈО) и дека сторителите на кривични дела ќе добијат заслужена казна. Но, и дека Обвинителството овојпат нема да ја повтори грешката од минатото во кое, поради непостапување, се формира СЈО

Спровод од Шутка до ЈО: Боки-13 со кривични пријави против функционери и бизнисмени

Бојан Јовановски, по претходно добиена дозвола од Кривичниот суд, е спроведен од истражниот затвор во Шутка до Јавното Обвинителство (ЈО) со цел, според најавите, да поднесе кривични пријави против функционери и бизнисмени. Такво нешто тој најави и по изрекување на деветгодишната затворска казна во случајот „Рекет“

Скопјанец осуден на условна затворска казна за закани кон Заев преку Фејсбук

Постапувајќи по обвинителен предлог поднесен од Основното јавно обвинителство Скопје, Основниот кривичен суд Скопје донесе првостепена пресуда со која обвинетиот Д.Д. е прогласен за виновен за...

Ивановска: Јавното обвинителство сè уште работи под притисок

Во тој контекст, претседателката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) наведе две причини - првата е што за некои предмети сè уште нема одговори, а втората е дека за некои предмети, пак, се добиваат многу брзи одговори што според неа упатува на различни нарачки