Падна нов скалп на Ју-Ес опен: Севастова ѝ пресуди на Шарапова

Летонската тенисерка, која во Њујорк е рангирана како 16 носителка, а на ВТА листата е на 146 место, во четвртото коло ја совлада фаворизираната Русинка со 5:7, 6:4, 6:2 и за место во полуфинале ќе игра против Слоун Стивенс од САД