Бундеслига: Прв пораз на Баерн со Јуп Хејнкес

Борусија во Менхенгладбах ги совлада Баварците со 2:1 во последниот меч од саботната програма во рамки на 13. бундеслигашко коло за враќање на неизвесноста во борбата за највисок пласман на табелата. Борусија Дортмунд, пак, прокоцка четири гола предност во дуелот со Шалке за конени 4:4