Отпадна од трка за претседател: Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи

Либиската изборна комисија ја отфрли кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, син на поранешниот шеф на државата Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори што се закажани на...

Потврдена кандидатура: Џулијан Смит ќе биде новата американска амбасадорка во НАТО

Американскиот Сенат синоќа ја потврди кандидатурата на Џулијан Смит за функцијата амбасадор на САД во НАТО, откако републиканскиот сенатор од Мисури, Џош Хоули, ја повлече блокадата...

Арсовска собра потписи за градоначалничка трка: За Скопје од нас, за наше Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва на Фејсбук објави дека ги собрала потребните потписи за нејзината кандидатура. Таа упати благодарност на скопјани...

Шилегов фаворит на СДСМ за втор мандат во Скопје, Заев објави 30 кандидати за градоначалници

СДСМ вечерва објави 30 кандидати за градоначалници за претстојните локални избори. На првиот спосок се најдоа и актуелни градоначалници, како што се градоначалникот на Скопје, Петре...

Колинда Грабар Китаровиќ меѓу кандидатите за членови на ИОК

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ е меѓу кандидатите за членови на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) за што вели дека е почестена од номинацијата. „Номинацијата...

Хан добива наследник: Хрватката Шуица е кандидат за еврокомесар за проширување

беше номинирана од хрватската Влада во август за еден од 27 еврокомесари на Унијата, а Фон дер Лајен се очекува во вторник да ги соопшти имињата на номинираните. Доколку бидат одобрени од Европскиот Парламент, новите еврокомесари својот мандат ќе го започнат на 1 ноември

Заев останува премиер-нема да се кандидира за претседател на државата

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема намера да се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори. Одговорајќи на новинарски прашања на маргините...

Нова ТВ дознава: Влатко Костов за претседател на ФФМ преку ОФС Тетово

Довчерашниот тренер на Ренова е прв и засега единствен кандидат за наследник на Илчо Ѓорѓиоски во македонската Куќа на фудбалот. Вонредната изборна седница на Генералното Собрание на ФФМ, со одлука на УО од 31 јули, е закажана за 1 септември