Нема одлука по барањето на Шпанија за екстрадиција: Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

Италијанскиот суд денеска не донесе одлука по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пуџдемон и му дозволи да патува. Пуџдемон го напушти...

„Ел Паис“: Пуџдемон ослободен по синоќешното апсење на Сардинија

Италијански судија денеска го ослободи поранешниот каталонски регионален лидер Карлес Пуџдемон, откако беше уапсен претходната ноќ на Сардинија, објави шпанскиот весник „Ел Паис“. Сепак, судијата му...