Токаев на состанокот на ЦСТО: Редот во Казахстан е повторно воспоставен

Повторно е воспоставен ред во Казахстан, изјави денеска претседателот Касим-Жомарт Токаев на состанокот на безбедносниот сојуз предводен од Русија по неколкудневните насилни немири во кои загинаа...

Казахстан воведе полициски час

Во најголемиот град на Казахстан, Алмати, во 20 часот по локално време стапи на сила полицискиот час што го најавија сирените. Полицискиот час ќе трае до...

МВР: Дезинформација е дека Назарбаев избегал со авоин кој во Бишек слетал од Северна Македонија

МВР демантира дека поранешниот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев избегал со авион што во Киргистан слетал од Северна Македонија. Дезинформација е дека поранешниот претседател на Казахстан,...

Кина ги поздравува силните мерки на казахстанската влада, Германија повика на смирување

Казахстанскиот претседател Токаев им дозволи на силите за спроведување на законот да пукаат „без предупредување“ во „вооружените банди“ кои предизвикаа немири. Кинескиот претседател Си Џинпинг го...

Казахстанскиот претседател со наредба до силите за безбедност: Пукајте без предупредување

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев за време на обраќањето до нацијата, издаде наредба да се отвори оган „врз терористите“ без предупредување. Претседателот рече и дека казахстанските...

Во протестите вo Казахстан загинаа 13 припадници на безбедносните сили, над 350 повредени

Тринаесет припадници на безбедносните сили загинаа за време на насилните масовни протести поради цените на горивата во Казахстан, јави ДПА повикувајќи се на државните медиуми. Според...