САД го советуваат Кијив да чека ново оружје и обука за контраофанзива

Високи американски функционери ја советуваа Украина да се воздржи од преземање голема офанзива против руските сили се додека не заврши нова испорака на модерно американско оружје...

Украински брифинг во живо: Северна Кореја негира дека испратила оружје во Русија; Зеленски се врати во Кијив

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја во петокот го демантираше извештајот на јапонски весник дека земјата и дала оружје на Русија, откако Белата куќа во...